The Cost of Shakeology – Lets Do the Math

shakeologyShakeology. Just another Over Priced Protein Shake, right?

Not quite.

I’ve been talking about my love of Shakeology for over 2 months now and people are interested in it but they are weary. $155 for a meal replacement? PLUS Shipping and GST? That equals a whopping $169.75.

The number one objection I hear is cost related. People don’t want to invest that kind of money in their health.

{Local Friends – I will happily give you a scoop of my Vegan Chocolate Shakeology to try at any time. Send me a message/email/text if your interested in trying it out!}

Let me break down the cost a little bit more for you:

The cost of a Starbucks Pumpkin Spice Latte is $5.41. Pre-Shakeology I was drinking a Starbucks Latte 5 out 7 days a week. Not kidding. And I know I’m not alone in doing this. That right there is $108.20 a month. And sometimes I was ordering a pastry or breakfast to go along with it. It easily adds up. Since adding Shakeology? I drink Starbucks once a week.

I purchased Tim Horton’s Breakfast at least twice a week. A coffee and a breakfast sandwich and sometimes a hashbrown totaled $5.51 each time I went through the drive-through.

Before Shakeology I was taking Vitamin D, a multi Vitamin, vitamin B12, Calcium and Omega’s. Shakeology is full of Vitamins, Minerals, and Superfoods. Check out this Ingredient List and Nutritional Breakdown:

Did you know that Shakeology is a source of Adaptogens? An adaptogen is a herb or complex that the human body can use to maintain a homeostatic equilibrium. Too depleted? It will give you energy. Feeling stressed out? It will help calm you down. It brings you back to that level state.

Sacha Inchi is a super food grown in Peru. It’s grown without pesticides and herbicides and offers a wide variety of Calcium and Magnesium. It also is a plant based protein source and has a perfect balance of Omega 3, 6, and 9.

Chia has hydrophilic properties meaning it can keep you hydrated over a longer period of time. It also has soluble and insoluble fiber which can help keep your cholesterol in check and your bowels regular. It also has 6x the amount of Calcium as a serving of milk.

Maca – iron, iodine, magnesium, zinc, calcium, potassium, b vitamins, vitamin c.

Astragalus is an immune system modulator. It can help keep you healthy and make you healthy when you are sick.

Shakeology also has antioxidants such as acai, goji berry, camu camu, and more.

What I’m trying to say is that I no longer need to buy a wide variety of supplements to take throughout the day with questionable absorption or limited bio-availability.

How many times do you eat out a month? Be completely honest with yourself. How many times do you stop by a drive through? Or go in to Subway? Or even go into the Grocery Store to pick up a convenience meal already prepared to take home?

Shakeology blended with almond milk (or water) and a banana and natural peanut butter is my breakfast or sometimes my lunch. Which means I’m covered for an entire meal. Which means I’m also saving on my grocery bill.

So yes, Shakeology is expensive. But when I calculated how much I was spending on eating out, how much I was drinking Starbucks, how many times a week I was buying coffee and a breakfast sandwich from Tim Horton’s, and how much I was spending on supplements it was a no brainer.

Without the coach discount Shakeology works out to being $5.47 a day. That right there is my Pumpkin Spice Latte, not including all of the other things I’ve mentioned.

Is it still too expensive for you?

Beachbody offers this fancy thing called a Coach Discount. As a coach I pay $147 All-In per month for my Shakeology. That includes GST, Shipping, and my Coach Admin Fee. That workouts out to $4.77 a day. As a coach – you DON’T have to be actively selling anything. You can sign up to be a coach and enjoy the discount. Seriously. I’m not making that up.

You know what else helps this price sit easy with me? Sustainable and Ethical Farming, Non-GMO ingredients, No Artificial Colors, Preservatives or Sweeteners.

In conclusion, YES, the price tag is higher than other meal replacements (vegan or otherwise) on the market.

But you know what else is higher with this product? The quality, the taste, the texture, the ingredients.

 

8 thoughts on “The Cost of Shakeology – Lets Do the Math

  1. I so want to try it. But you are right the price holds me back. I need to figure out a way to get it into my budget without Chad killing me 😉 We rarely eat out because of our budget, so that might not sell him but I will figure out a way, just might be awhile!

  2. GREAT post. I think it isn’t until people try it for at least a month that they see and feel the benefits. I know I am SO excited to get back on it! :) So glad you are loving it and seeing the benefits too.

  3. I totally get everything that you are saying…and for a lot of people, I’m sure there are ways they could justify spending the money if they are already frivolously spending money on something else that could be cut back on. I’m a pretty frugal person and I rarely buy a $5 coffee so I personally, just can’t wrap my head around the price. Not when I feel like I get the same benefits from regular protein powder and daily green smoothies. I still have a bunch of shakeo to use up tho! Maybe next go around I will notice a bigger difference that may have me eating my words! 😉

    • Totally! If you aren’t already spending a lot on extras like coffee or eating out like I was then it wouldn’t make sense. Do you have packets or a bag? How long did you use it for? What protein powder do you normally use? (If you have packets and don’t want to use them I’d be interested in buying them off you!!) :)

Let's Chat!